5 porad jak dbać o motocykl

5 porad jak dbać o motocykl

5 porad jak dbać o motocykl

 

Każdy motocyklista, który chce zadbać o swoją maszynę, musi posiadać podstawową wiedzę odnoszącą się do czyszczenia, serwisowania i utrzymywania motocykla w dobrym stanie. Wiedza jak dbać o motocykl ma to fundamentalne znaczenie dla motocyklisty, aby nie stwarzał on niebezpieczeństwa na drodze. Każdy może mieć swoje sposoby na dbanie o motocykl, jednakże należy przestrzegać pewnych standardów, aby nie utrudniać sobie użytkowania i serwisowania motocykla w przyszłości. 

Jak dbać o motocykl - Czyszczenie i mycie motocykla

Zacznijmy od czyszczenia motocykla - czegoś w teorii prostego, jednakże jeśli bardziej zagłębimy się w ten temat, to wymaga on od nas czasu i uwagi. Motocykl powinien być myty po każdej jeździe tak, aby łatwo czyściło się świeże zabrudzenia. Można użyć do tego samej wody natomiast kiedy zabrudzenia są na tyle uporczywe, że mamy problem z domyciem motocykla, używamy dedykowanej chemii do mycia motocykli, która świetnie rozprawi się z brudem. Mycie motocykla na myjni bezdotykowej może okazać się złym pomysłem, ponieważ myjnie te są przystosowane do czyszczenia samochodów. Chemia, która świetnie sprawdza się do mycia auta, może powodować uszkodzenia lub inne niepowołane skutki w naszym motocyklu, który zazwyczaj większość podzespołów ma odkrytych. Wysokie ciśnienie może uszkodzić nam ewentualną okleinę motocykla. Często chromowane elementy tracą swoje właściwości od nieodpowiedniej chemii oraz złego zabezpieczenia ich po umyciu. Preparaty na myjniach mogą także powodować szybsze zużywanie się łożysk np. Główki ramy lub łożysk w kołach. Czyszczenie motocykla powinno wyglądać tak, że dobieramy odpowiednie preparaty do rodzaju naszego motocykla oraz tego co chcemy czyścić i konserwować. Po każdej trasie lub jeśli jeździmy po mieście, to raz w tygodniu bierzemy wiaderko ciepłej wody, gąbkę, oraz preparaty do czyszczenia i wszystko dokładnie myjemy, a potem wycieramy do sucha, i ewentualnie polerujemy. Taki przepis na dbanie o motocykl zapewni wam długotrwałe utrzymanie go w dobrym stanie wizualnym.

Jak dbać o motocykl - Czynności serwisowe: łańcuch, płyny, 

Niestety posiadając motocykl, nie możemy ograniczać się tylko do mycia go. W pewnych interwałach należy wykonywać czynności eksploatacyjno-serwisowe takie jak ogólny przegląd, smarowanie oraz wymiana płynów i filtrów.

Podstawowe czynności serwisowe - higiena łańcucha

Zacznijmy jednak od najprostszych czynności serwisowych, które najlepiej wykonywać przed każdą jazdą. Czyszczenie i smarowanie łańcucha, jeśli takowy posiadamy w motocyklu, to podstawa. Wydłuża to żywotność naszego napędu oraz ułatwia przekazywanie mocy na koła. Do czyszczenia łańcucha można nabyć specjalne akcesoria, takie jak szczotki i preparaty ułatwiające nam te czynności. Natomiast do smarowania powinno się używać odpowiednich smarów dobranych pod warunki, w jakich będziemy się poruszać. Zadbany łańcuch, który jest czyszczony smarowany odpowiednimi preparatami i naciągany tak jak podaje producent, zwiększa swoją żywotność podwójnie względem tego, o który się nie dba. 

Podstawowe czynności serwisowe - wymiana płynów

Kolejną ważną rzeczą, którą należy robić przed każdą trasą lub co jakiś czas, jeśli jeździmy na częste, ale krótkie trasy, to kontrola stanu oleju. Ta czynność może uchronić nas przed zatarciem silnika, który mógłby pracować bez oleju jeżeli byśmy tego nie sprawdzili, a przecież kontrola stanu oleju i ewentualna dolewka co jakiś czas to tylko kilka minut. Kolejne czynności serwisowe, takie jak wymiana płynów i filtrów możemy zlecić mechanikowi jeżeli nie czujemy się na siłach, aby je wykonać. Bardzo ważnym, a zarazem pomijanym przez wielu użytkowników motocykli elementem jest regularna wymiana olejów i filtrów w silniku oraz płynów chłodniczych i hamulcowych. Każdy producent podaje, jak często powinno się przeprowadzać te czynności, i nie należy naginać norm, ponieważ może odbić się to na żywotności silnika i innych układów. Zadbać powinniśmy także o układ hamulcowy naszej maszyny podczas przeglądu, ponieważ jest to chyba najważniejszy element w motocyklu. Zbyt cienkie tarcze lub nadmiernie zużyte klocki hamulcowe mogą doprowadzić do skrócenia drogi hamowania. 

Podstawowe czynności serwisowe - opony

Dbanie o ogumienie jest równie ważnym aspektem w motocyklu, ponieważ opony to jedyny element, który styka się z podłożem. Dobór odpowiednich opon jest ważny z dwóch powodów. Po pierwsze opony nie mogą być byle jakiej jakości np. używane w takim stanie, że bieżnik nie odprowadza wody lub zrobione ze zbyt twardej, lub zbyt miękkiej gumy, która z biegiem czasu może pękać. Po drugie odpowiedni dobór rozmiaru opon ma duże znaczenie na własności jezdne motocykla i tu znowu kłaniają się dane, które podaje producent, a mianowicie chodzi o rodzaj opony i rozmiar. W niektórych sytuacjach jeżeli założymy zbyt szerokie opony, to spalanie w naszym motocyklu wzrośnie. Gorzej sytuacja będzie miała się jeżeli założymy opony zbyt wąskie lub w złym stanie wtedy możemy być narażeni na to, że wpadniemy w poślizg i doznamy uszczerbku na zdrowiu. Utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach to jeden z aspektów tak samo ważnych jak jakość opon czy ich rozmiar lub stan, ponieważ ciśnienie w oponach wpływa na przyczepność motocykla i bezpieczeństwo podczas jazdy. Ciśnienie w oponach należy dobierać według zaleceń producenta, ponieważ motocykle różnią się wagą wielkością oraz rozmiarami opon. Kontrola ciśnienia w ogumieniu powinna być częsta, ponieważ nigdy nie wiemy, czy akurat nie zeszło nam ciśnienie. Mierniki ciśnienia bardzo nam w tym pomogą i nie są drogie, mieszczą się w kieszeni, więc warto w coś takiego zainwestować. Przed każdą jazdą można też spróbować nagnieść oponę jeśli będzie zbyt miękka, oznaczać to będzie braki w ciśnieniu. 

Podstawowe czynności serwisowe - silnik, zawory, zawieszenie, 

Czynności serwisowe, których w większości przypadków nie wykonacie sami, takie jak kontrola luzów zaworowych, serwisy zawieszeń i inne tego typu poważne prace serwisowe można zlecić renomowanym serwisom. Jest to ważne, aby utrzymać motocykl w bardzo dobrym stanie technicznym tak, by nie zawodził nas podczas jazdy. Czynności te, są dużo rzadziej wykonywane niż np. wymiana oleju w silniku, więc warto je przeprowadzić raz na jakiś czas tak, aby mieć pewność, że motocykl będzie niezawodny. Każdy motocykl jest inny oraz inaczej użytkowany dlatego producenci podają do każdego modelu przedział kilometrowy, w którym należy kontrolować oraz serwisować motocykl. 

Podstawowe czynności serwisowe - garażowanie, zimowanie, pokrowce.

Dbanie o motocykl podczas postoju to kolejny ważny aspekt, nad którym musi zastanowić się każdy właściciel motocykla. Najlepszym sposobem na przechowywanie motocykla jest oczywiście garażowanie go w ogrzewanym i suchym pomieszczeniu. Niestety nie wszyscy mają do tego warunki. Na ratunek przychodzą nam takie akcesoria jak pokrowce motocyklowe, jednakże z ich wyborem trzeba postępować ostrożnie. Pokrowiec musi zapewniać:

- wentylacje

- być wodoodporny, aby nasz motocykl nie mókł i jednocześnie się nie zaparzył

Większy problem pojawia się zimą kiedy chcemy bardziej zadbać o motocykl i kiedy chcemy odstawić go na dłużej, wtedy warto przezimować motocykl w firmie, która się tym zajmuje. 

Podczas zimowania motocykla warto zaopatrzyć się w inteligentną ładowarkę akumulatora, która pomoże nam utrzymać naszą baterię w dobrej kondycji przez cały okres posezonowy.

Dbanie o motocykl w teorii brzmi na dosyć skomplikowane i wymagające dużo pracy, jednakże w rzeczywistości czynności te rozkładają się w czasie i nie odczuwamy ich, a pewne nawyki wchodzą w krew i stają się codziennością. Poza tym nic nie zniechęci właścicieli motocykli do tego, aby dbać o nie tak, żeby jeszcze długo sprawiały frajdę z jazdy.

  

All comments

Produkt dodany do porównania